code>. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych kolorów: powinieneś użyć kodu: [list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]

Góra

» Tworzenie listy uporządkowanej
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Przeklnij go, gdy się zawiesi
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Przeklnij go, gdy się zawiesi
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]

Góra


Tworzenie linków

» Odnośniki do innych stron
BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www.tld] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem = a ] zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, żeby wstawić link do phpBB3.PL powinieneś użyć kodu:[url=http://phpbb3.pl]link do phpBB3.PL[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić phpbb3.pl należy użyć kodu: [url]phpbb3.pl[/url]
 • Dodatkowo phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku http://. Na przykład wpisanie www.phpbb3.pl w wiadomości zmieni się automatycznie w www.phpbb3.pl przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.tld] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.tld[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.tld. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.

Góra


Wstawianie obrazków i załączników

» Wstawianie obrazków do postu
BBCode zawiera znacznik umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • wstawiany obrazek musi być już dostępny w internecie (nie może na przykład istnieć tylko na Twoim komputerze, chyba że masz u siebie serwer!)
Nie ma obecnie możliwości automatycznego wstawiania obrazków na serwer, na którym stoi phpBB3. Aby wstawić obrazek musisz otoczyć jego adres WWW znacznikami [img] i [/img]. Przykładowo, kod [img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img] zmieni się w: Obrazek Jeżeli obrazek ma być linkiem do jakiejś strony, otocz go znacznikami [url] i [/url]. Przykładowo, kod [url=http://phpbb3.pl/][img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img][/url] zmieni się w: Obrazek

Góra

» Wstawianie załączników do postu
Załączniki mogą być wstawiane do postów za pomocą nowej pary znaczników BBCode - [attachment=] i [/attachment]. Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone w panelu administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest lista wyboru służąca do wstawiania załączników w treści postu.

Góra


Inne sprawy

» Czy mogę dodać własne znaczniki?
Jeżeli jesteś administratorem tego forum i masz odpowiednie uprawnienia, możesz dodawać nowe znaczniki BBCode przez panel administratora (PA -> karta PISANIE -> grupa WIADOMOŚCI, link BBCode)

Góra


Strefa czasowa: UTC + 1


Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL